Manisa Belediyesi Hizmet Binası

MANİSA BELEDİYESİ HİZMET BİNASI  

Manisa Belediyesi yeni bir kent merkezi yaratma stratejisi senaryosu:

Manisa belediyesi hizmet binası sosyal, kültürel ve ticaret tesisleri ile yakın çevre düzenleme projesinin tasarlanacağı alan Mimar Sinan Bulvarı paralelinde halen otogar olarak kullanılmaktadır.Başta belediye hizmet binası olmak üzere kapalı otopark, sosyal, kültürel ve ticaret birimleri ile açık Pazar işlevlerini üstlenecek bu alan için bizim önerdiğimiz konsept; hiyerarşik bir anlayışla bir araya gelmiş meydanlar, sokaklar ve kapalı mekanlardan oluşan yeni bir kentsel merkez yaratmaktır. Gerçekten de birbirinden farklı zamanlarda, farklı kullanımlara sahip bu işlevleri yarışma alanının sınırları içinde organize etmek yerine , yarışma alanı ve sınırları ile etkileşim içinde olan bölgelerle birlikte biçimlenen ve hiyerarşik bir dizilime sahip açık alanlar ve sokaklar çevresinde çözümlenmesi esas alınmıştır.

Bu amaçla yeni bir merkez yaratma stratejisi beş adımda gerçekleştirilecektir.

  1. Kumlu Dere caddesini Barış Manço meydanına bağlayarak meydan etkisini güçlendiren açık ve kapalı mekanlar aracılığıyla kentin kuzey yerleşmelerine bağlanan “ yeşil köprü”
  2. Mimar Sinan bulvarına yarım daire formunda açılan yaya omurgası çevresinde gelişen belediye hizmet binası, sosyal- kültürel- ticari birimler ve kent meydanını Barış Manço meydanı ile buluşturmak
  3. Barış Manço Meydanı ve Mimar Sinan Bulvarını ara sokaklar ve açık alanlar çevresinde  gelişen işlevler aracılığıyla birbirine bağlamak.
  4. Seçilen yaya omurgası formunun yarattığı ikili durumları, karmaşık işlevleri organize etmek için bir fırsat olarak kullanmak. Özellikle haftada bir gün kurulacak olan Perşembe pazarı için özel bir alan tasarlamak yerine açık ve kapalı  alanların doğal bir parçası olan mekansal organizasyonu gerçekleştirmek.
  5. Manisa belediyesinin sürdürülebilir yaya kenti yaratma stratejisi kapsamında alanı büyük bir kapalı otoparka dönüştürerek hem bu bölgedeki işlevler hem de tarihsel  kent merkezine ulaşım için  kolay erişilebilen ve tanımlanabilen bir düzen yaratmak

 

Bu bağlamda projenin mimari kurgusu yukarıda tanımlanan adımları güçlü bir kullanım ve mimari etkiye  dönüştüren  yaya omurgası çevresinde gelişen mekanlar bütünü olarak kurgulanmıştır.

Manisa Belediyesi Hizmet binası sosyal, kültürel, ticari birimler ve yakın çevresi projesinin yukarıda belirlenen konsept çerçevesinde geliştirilen stratejiler:

  1. 1.    Ulaşım ve kapalı otopark
  1. 2.    Yaya Ulaşımı/ kent içi transfer
  1. 3.    İşlevsel Dizilim
  1. 4.    Açık Pazar

5. Kentsel Açık Alanlar ve Peyzaj Tasarımı: Daha önce de açıklandığı gibi kentsel açık alanların işlev gruplarına bağlı olarak proje kapsamında hiyerarşik bir organizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda peyzaj anlayışı  rekreasyonel bir kullanım amaçlı olarak  tasarlanmıştır. Kumlu Dere caddesini Barış Manço meydanına ve proje alanındaki örtük durumdaki varolan dereyi peyzaj amaçlı canlandırarak yeşil köprü aracılığıyla kentin kuzey yerleşmelerine taşımak tasarımın en önemli kararlarındandır. Bunun dışında kent meydanı ve sokak aralarında, yarı açık mekanlarda aktif- pasif kullanımlara yanıt veren peyzaj düzenlemelerine gidilmiştir.

 


Slide Background
Gülay USTA
Ayhan USTA
Ali Kemal ŞEREMET 


 

Copy link
Powered by Social Snap