Trabzon Tekel Binası

TRABZON ESKİ TEKEL BİNASI YENİDEN CANLANDIRMA MİMARİ PROJE YARIŞMASI

TRABZON ESKİ TEKEL BİNASI’NI YENİDEN CANLANDIRMAYA DÖNÜK GERÇEKLEŞTİRİLEN MİMARİ PROJE YARIŞMASI PROGRAM AÇISINDAN İKİ BÖLÜMDEN OLUŞMAKTADIR.

1.BELEDİYE HİZMET BİNASI    2.ALIŞ-VERİŞ MERKEZİ

BU İKİ ANA İŞLEV BAŞLIĞI, KENT BELLEĞİNDE TEKEL BİNASI OLARAK ADLANDIRILAN YAPI KOMPLEKSİNİN BULUNDUĞU ALANDA GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR. DOLAYISIYLA BU KOMPLEKSİN KENT KİMLİĞİ İÇİNDEKİ YERİNİN YANI SIRA MİMARİ AÇIDAN NİTELİKLERİNİN ANALİZ EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR. DAHA SONRA YENİ YAPI KOMPLEKSİNE İLİŞKİN MİMARİ BİR POZİSYON GELİŞTİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

GÜNEYDEN KUZEYE DOĞRU  ( ATAPARK’TAN SAHİLE DOĞRU) BİR VE İKİ NOLU KÜTLELERİN MİMARİ TARZ OLARAK İKİNCİ ULUSAL DÖNEM KARAKTERİNDE OLDUĞU, ÜÇ NOLU KÜTLENİN İSE DAHA YAKIN DÖNEMLERE AİT OLDUĞU VE MİMARİ TARZ AÇISINDAN DAHA SIRADAN BİR NİTELİK SUNDUĞU FARK EDİLMEKTEDİR.

BU DURUMDA ÖZELLİKLE KENTİN SON YİRMİ YILDA KAYBETTİĞİ MEKANSAL BELLEĞİ DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE (BİR KIYI KENTİ OLMASINA KARŞIN DENİZ VE KIYI İLE BAĞININ KOPARILMASI, SAHİL YOLU VE KENT İÇİ ULAŞIMININ YARATTIĞI TAHRİBAT GİBİ). BU PROJE ARACILIĞIYLA BİR ANLAMDA KENTİN KAYBETTİĞİ DEĞERLERİ ONA YENİDEN SUNMAK VE KENT ÜZERİNE YENİDEN DÜŞÜNMEK İÇİN ORTAYA ÇIKAN BU FIRSATI DOĞRU ALGILAMAK VE YORUMLAMAK GEREKMEKTEDİR.

BİLİNDİĞİ GİBİ TEKEL BİNASI KUZEY-GÜNEY EKSENİNDE DOĞRUSAL BİR BİÇİMLENİŞ GÖSTERMEKTEDİR. BU DOĞRUSAL BİÇİMLENİŞE KENTİN ANTİK MERKEZİNİN SINIRLARINI BELİRLEYEN SURLAR DA EŞLİK ETMEKTEDİR. BİRBİRLERİYLE KOMŞU ANCAK MEKANSAL BİR İLİŞKİYE, DİYALOĞA GİRMEYEN BU İKİ MEKANI (BİRİ TÜTÜN DEPOSU VE İŞLEME MERKEZİ OLMASI NEDENİYLE İÇE DÖNÜK, DİĞERİ DE KALE DUVARLARI OLARAK DİYALOĞU VE İLİŞKİYİ REDDEDEN BİR NİTELİK SUNMAKTA ) ADETA BİR ARABULUCU İLE BARIŞTIRMAK VE BU YENİ BİRLİKTELİKTEN DOĞACAK BÜYÜK MEKANI DA KENTLİYE SUNARAK KENTİN BELLİ NOKTALARINDA SIKIŞIP KALMIŞ KENTSEL YAŞAMI CANLANDIRMAK PROJENİN TEMEL DÜŞÜNCESİ OLARAK ORTAYA ÇIKMIŞTIR.


Slide Background
Gülay USTA
Ayhan USTA
Ali Kemal ŞEREMET 


 

Copy link
Powered by Social Snap