Kahramanmaraş Belediyesi Hizmet B.

KAHRAMANMARAŞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI HİZMET BİNASİ ULUSAL MİMARİ PROJE YARIŞMASI

Kahramanmaraş / Türkiye / 2006

KAHRAMANMARAŞ BELEDİYE HİZMET BİNASI İÇİN SEÇİLEN YER KENTİN ALTERNATİF TİCARET OMURGALARINDAN BİRİ OLAN AZERBAYCAN CADDESİ ÜZERİNDEDİR. BU ALAN MEVCUT BELEDİYE HİZMET BİNASINI DA BARINDIRMAKTADIR. BU NEDENLE HİZMET BİNASI TASARIMINDA ETAPLAMA ÖNEMLİ TASARIM KARARLARINDAN BİRİDİR. AYNI ZAMANDA MEVCUT HİZMET BİNASININ ARKASINDA YER ALAN YEŞİL ALANIN KORUNMASI İSTENMEKTEDİR. DOLAYISIYLA YENİ HİZMET BİNASI TASARLANIRKEN BİR YANDAN KENTİN MEVCUT TİCARET VE YÖNETİM OMURGASINA ALTERNATİF BİR ÇEKİM MERKEZİ YARATIRKEN DİĞER YANDAN ALANIN MEVCUT VERİLERİNİ DİKKATE ALARAK HEM YEŞİL ALANI KORUMAK VE ÇOĞALTMAK HEM DE İKİ AŞAMALI BİR YAPIMA ZEMİN HAZIRLAYACAK BİR BİÇİMLENİŞE GİTMEK TEMEL DÜŞÜNCELER OLARAK ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

KAHRAMANMARAŞ GÜÇLÜ VE KÖKLÜ BİR KÜLTÜREL VE TARİHSEL BİRİKİME SAHİP OLMASINA KARŞIN BUGÜN ANADOLU’DA Kİ HERHANGİ BİR KENTİN KENTSEL DOKUSUNA, KARAKTERİSTİĞİNE BENZER BİR GÖRÜNTÜ SUNMAKTADIR. BU ANLAMDA YENİ TASARLANACAK BELEDİYE HİZMET BİNASI VE AKTİVİTE MERKEZİ MİMARİNİN İŞLEVİNİ VE ÖNEMİNİ HATIRLATMA, KENTSEL-KÜLTÜREL BİRİKİME SAHİP ÇIKMA, KORUMA, SÜRDÜRME   DÜŞÜNCELERİ AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR.


ÖNERİMİZDEKİ TEMEL DÜŞÜNCE YÖRENİN İKLİMSEL YAPISINI DA DİKKATE ALARAK YÖNETSEL VE ÇEŞİTLİ AKTİVİTELERİNİ KARŞILAMAYA DÖNÜK BİR MERKEZ TASARLAMAK OLARAK ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

BÖYLECE AZERBAYCAN CADDESİ ÜZERİNDE YARATILAN NİŞ BELEDİYE HİZMET MEKANI İÇİN KÜÇÜK BİR MEYDAN NİTELİĞİNDE İKEN MEYDANIN ARKA YÜZÜNDE MEVCUT PARK YÜZEYİNİ ÇOĞALTARAK AKTİVİTE MEKANINDAN KURULMUŞ BİR SINIR ÖĞESİ İLE KENTSEL BİR ARA MEKAN YARATILMIŞTIR. ARSANIN ÖZELLİKLERİNDEN ÖTÜRÜ YAPI ÇEŞİTLİ YÖNLERE GİRİŞ MEKANLARI İLE REFERANS VERMEKTE VE ADETA BİR KENT MEKANINI KEŞFETME DUYGUSU İÇİNDE MEKAN OYUNLARI YARATMAKTADIR.

BELEDİYE HİZMET BİNALARI DEMOKRASİNİN MEKANLARI OLDUKLARI İÇİN AZ KATLI BİR YAPILANMAYA GİDİLMİŞTİR. AZERBAYCAN CADDESİ ÜZERİNDE AÇIK DURAN İKİ KOLDAN HALK GİRİŞİNİ BARINDIRAN KOL VE ARKA BLOKLAR İLK AŞAMADA YAPILACAKKEN DİĞER KOLA BAŞKANLIK VE MECLİS BLOKLARINA AYRILMIŞ OLUP İKİNCİ AŞAMADA YAPILACAKTIR. AKTİVİTE MERKEZİDE İKİNCİ AŞAMADA YAPILACAK ŞEKİLDE TASARLANMIŞTIR.


Slide Background
Gülay USTA
Ayhan USTA
Ali Kemal ŞEREMET 


 

Copy link
Powered by Social Snap