Danıştay Başkanlığı Hizmet B.

DANIŞTAY BAŞKANLIĞI HİZMET BİNASI MİMARİ PROJE YARIŞMASI

 

Danıştay Başkanlığı Hizmet binası Ankara – Eskişehir yolu üzerinde konumlanmaktadır. Bu aks Ankara’ nın yeni kamusal merkezi olarak dikkati çekmektedir. Bakanlık binaları,  bakanlık ek binaları, müdürlüklerle donatılan bu aks yakın gelecekte Danıştay ve Yargıtay   binaları ile  bu kimliğini daha da kuvvetlendirecektir.

Ancak söz konusu aksın fiziksel ve mekansal biçimlenişinde dağınık bir görüntü sergilemekle birlikte Ankara yaklaşımında az katlı yapılar, Eskişehir  gidişinde  ise yüksek  yapıların varlığı ile aslında  bir tutarlılık göstermektedir. Hazine ve dış ticaret müsteşarlığı, Bakanlık yapıları, bakanlık ek yapıları, müdürlükler ve ofis yapıları Eskişehir gidişinde  yer alırken az katlı yapılar ise Ankara yaklaşımında yer almaktadır.

Bu nedenle Danıştay Başkanlığı Hizmet Binası ilkesel olarak az katlı bir yapı olarak kurgulanmıştır.

Bütün ofis birimlerinin yatay ve düşey dağılımının  yapıldığı bu omurgada iç bahçeler düzenlenmiştir. Böylece zengin bir çalışma ortamı ve iç mekan kalitesi yakalanmıştır.

Bu omurga bir yanda başkanlık ve genel kurul salonuna  bağlanırken, omurganın üstü toplantı odaları ile diğer ucu ise sosyal merkezin  fuayesi ile  taçlandırılmıştır. Böylece tüm işlevsel birimler hiyerarşik bir dağılım içinde  hem her dava dairesi için özenli ve mahremiyeti olan bir çalışma ortamını, hem de dava dairelerinin açıldığı  ana bir yaşam ortamını oluşturmuştur.

Danıştay Hizmet Binasının üye, hakim, savcı, ve ziyaretçi girişlerinin bulunduğu meydan ise kurumun en önemli karar elemanı olan genel kurulla taçlandırılmaktadır. Genel kurul bu meydanın en önemli simgesel öğesi olurken, protokol girişinin bulunduğu başkanlık  şeref holünü de fuaye olarak kullanmaktadır.

 


Slide Background
Gülay USTA
Ayhan USTA
Ali Kemal ŞEREMET 


 

Copy link
Powered by Social Snap