Burdur Şehirlerarası Otobüs T.

BURDUR ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALİ 

1. Ulaşım

Terminal kompleksi ulaşım çözümü iki düzeyde karşılık bulmaktadır.

Birincisi, Denizli / Antalya şehirlerarası yolu ile ilişkilenen esas terminal binası ön alanı ve peronları (gelen / giden otobüsler – çevre yerleşmeler peronları – bekleme ve bakım peronları)

İkincisi, Denizli / Antalya yolundan ayrılarak kent merkezine ulaşan Şehir içi arteri, tüm otopark alanları ve bina yaklaşımı, duraklar bu arter üzerinde konumlandırılmışlardır. İşlevsel programda ön görülen her birimle ilgili giriş / yaklaşım, durak ve servis otopark çözümlemesi bu yola paralel gelişin aks ve arkadlı avlu arasında gruplanmıştır. Bölgeye yaya / taşıt ayrımı net bir biçimde saplanırken Şehirlerarası yolla ilişkilenen terminal yaklaşımı ile güçlü bir bağlantı sağlanmıştır.


2. Kavramsal Kurgu: Arkadlı Avlu

Burdur Şehirlerarası otobüs terminali için ayrılan yer kentin giriş aksından önemli bir rant değerine sahiptir. Bölge de konum itibariyle şehir içi ulaşım ekseninden başlayarak göl manzarasına sahiptir.

Bizim önerimiz terminal kompleksi içinde yer alan işlevsel birimleri (terminal binası, showroom, geleneksel çarşı, otel ve alışveriş birimleri)  hiyerarşik  bir dizilim içinde alanda organize etmektir. Bu organizasyon içinde alışveriş biriminin gerek görüldüğünde daha bağımsız kalabilecek olması kompozisyon bütünlüğü açısından bazı tasarım kararlarının ilkesel düzeyde oluşturulması anlamına geliyordu. Bu nedenle program içinde yer alan geleneksel çarşı işlevinin beklentisi doğrultusunda bir araştırmaya gidildi.


Slide Background
Gülay USTA
Ayhan USTA
Ali Kemal ŞEREMET 


 

Copy link
Powered by Social Snap