Berlin Türk Büyükelçiliği B.

BERLİN TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ KAVRAMSAL YAPISI

Büyükelçilik binasının yapılacağı alan önemli doğal güzellikleri ve tarihsel izleri  barındırmaktadır. Bunlar 2. dünya savaşı sırasında gerçekleşen hava saldırısı sırasında yıkılan yapının kalıntıları, alanda yer alan çınar ağacı ve ünlü Tiergarten parkıdır. 

Çınar ağacının biyolojik özellikleri incelendiğinde, uzun ömürlü bir ağaç türü olduğu görülmektedir. Bu ağaçlar zaman içinde eskiyen, dış etkenler sonucu bozulan gövdesindeki kabuk yüzeyini değiştirerek yeni, sağlıklı bir gövde kabuğu  oluşturma özelliğine sahiptirler. Bu nedenle çınar ağacının gövdesi gri, yeşil ve sarı renkte yamalı bir görüntü oluşturur. Dolayısıyla ne kadar yaşlı olurlarsa olsunlar her zaman mükemmel bir gövde yüzeyine sahiptirler. Bunun dışında çınarın bir başka özelliği de yaprak saplarının dip bölümünün kış tomurcuklarını bir külah gibi örterek onları soğuktan korumasıdır.

      Tasarım, konum planı ölçeğinde irdelendiğinde duvar örgüsünü çağrıştırmaktadır. Tasarımın duvarı çağrıştırması raslantısal değildir. Berlin duvar hikayelerini belleğinde canlı tutan bir kenttir. Savaş sırasında yıkılan duvarlar, savaş sonrası Berlin’i ayıran duvarlar, Berlin’i birleştirmek için yıkılan duvarlar, Berlin’i yaşatmak için yapılan duvarlar gibi.

  Yaşamın, mekanın ve zamanın tanığı olarak yıkılan, yapılan ve  onarılan duvarlar önerimizin temel konseptini oluşturan çınar ağacının gövde yüzeyinin kabuk değiştirme hareketi olarak yorumlanmaktadır.


Slide Background
Gülay USTA
Ayhan USTA
Ali Kemal ŞEREMET 


 

Copy link
Powered by Social Snap