Balıkesir/Çamlık Kentsel T.

BALIKESİR ÇAMLIK KENTSEL VE MİMARİ TASARIM ULUSAL PROJE YARIŞMASI

1.     KARARLAR

ÇAMLIK TEPESİ BALIKESİR KENTSEL DOKUSUNUN BİR LANDMARK’IDIR . TEPEYE ADINI VEREN ÇAM ORMANI NE YAZIK Kİ YANARAK BÜYÜK BİR TAHRİBATA UĞRAMIŞTIR.BUGÜN Kİ GÖRÜNTÜSÜ İÇİNDE, SÖZ KONUSU TEPENİN DOĞAL DEĞERLERİ ONARILARAK KENTSEL YAŞAM İÇİNDE YERİNİ ALMASI ÖNCELİKLİ SORUN ALANINI OLUŞTURMAKTADIR.

2.     BÖLGELEME TASARIMI

ÖTE YANDAN MAKRO PLANDAN YOKSUN KENTLEŞME, ÇAMLIK TEPESİ’Nİ TEHDİT ETMEKTEDİR. BU NEDENLE TEPENİN YEŞİL BİR TAMPON BÖLGEYE GEREKSİNİMİ VARDIR. YARIŞMA PROGRAMINDA İSTENİLEN KAPALI MEKANLAR DA ÖZELLİKLE PANORAMİK AÇIDAN ETKİN OLAN BÖLGELERDE KONUMLANMAMALIDIR.

3.     ULAŞIM İLİŞKİLERİ KURGUSU

ÇAMLIK TEPESİ’NİN KENTSEL DOKU İÇİNDEKİ KONUMU VE EĞİM YAPISI DİKKATE ALINDIĞINDA ALANA ERİŞİM VE ALAN İÇİ TAŞIT ULAŞIMI DOĞAL YAPIYI TEHDİT ETMEKTEDİR. BU NEDENLE ÖNERİMİZ ALANI BİR RİNG OLARAK ÇEVRELEMEKTE VE TEPENİN EN ÜST NOKTASINDA MERKEZİ BİR DURAKLA NOKTALANDIRMAKTADIR. ÖZELLİKLE ATATÜRK ANITI VE YAKIN ÇEVRESİNDE YAPILACAK RESMİ TÖRENLER İÇİN DURAK VE OTOPARK ALANINA GEREKSİNİM VARDIR.


4.  PEYZAJ KONSEPT TASARIMI

  BALIKESİR ÇAMLIK TEPESİ BÖLGESİNDE BİR KISIM ARAZİNİN ORMAN YANGINI İLE TAHRİP OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR. GEREKLİ TOPRAK İYİLEŞTİRME İŞLEMLERİ YAPILARAK BU ALANIN YENİDEN DOĞAL GÖRÜNÜM KAZANMASI ÖN GÖRÜLMÜŞTÜR.AĞAÇ TÜRÜ OLARAK BÖLGEDE HAKİM OLAN AĞAÇ TÜRÜNDEN YOLA ÇIKILMIŞTIR.

DOĞAL OLARAK BIRAKILAN ORMANLIK ALAN İÇERİSİNDE ARAZİNİN EĞİMİNDEN YARARLANILARAK İNSANLARA FARKLI HEYECANLAR VERMESİ  AMACIYLA KADEMELİ ÇİÇEK TERASLARI TASARLANMIŞTIR.FARKLI RENKTE FARKLI KOKULAR SUNAN ÇİÇEKLERLE DOĞALLIK İÇERİSİNDE RENK CÜMBÜŞÜ YARATILMIŞTIR.AMAÇ İNSANLAR ÜZERİNDE HEYECAN,COŞKU,SEVİNÇ,MUTLULUK DUYGULARINI CANLANDIRMAKTIR.

5.     ÇAMLIK TEPESİ İHTİYAÇ PROGRAMI VE MİMARİ KURGUSU

İHTİYAÇ PROGRAMININ ÇAMLIK TEPESİ’NDE MİMARİ AÇIDAN NASIL VARLIK BULACAĞI ÇALIŞMANIN EN ÖNEMLİ SORUNSALIDIR. TEPENİN KENT İÇİN ADETA GÖZ NİTELİĞİNDE OLMASI BU MÜDAHALENİN GÖZ VE GÖZLÜK İLİŞKİSİ İÇİNDE YORUMLANMASI GEREKİR. BU NEDENLE ÖNERİMİZ TEPENİN DOĞAL YAPISINI DEĞİŞTİRECEK MÜDAHALELERDEN ÇOK, BU DOĞAL YAPININ, MİMARİ YAPISIYLA BİRLİKTE VAROLACAĞI ÇÖZÜMLERE YÖNELMİŞTİR. BİR AĞAÇ GÖVDESİ GİBİ DOĞAL YAPIYLA SERBEST İLİŞKİ KURAN AYAKLAR MEKANLAR İÇİN GEREKLİ OLAN PLATFORMLARI TAŞIMAKTADIR.


Slide Background
Gülay USTA
Ayhan USTA
Ali Kemal ŞEREMET 


 

Copy link
Powered by Social Snap